THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Musím se přiznat, že toto CD bylo do mého přehrávače vkládáno s rozporuplnými pocity a menšími obavami zakládajícími se na stylovém zaměření tohoto severomoravského tria. Jelikož samotná kapela svou tvorbu definuje jako atmoblack metal, zmocnil se mě typický předsudek říkající mi, že na mě číhá další z někdy více, jindy méně povedených dimmu borgiovských klonů. Vzápětí jsou však moje předsudky zcela rozmetány palbou tónů toho výtečného matroše … a já si můžu připsat do seznamu svých oblíbenců další výbornou tuzemskou kapelu.
Osmero skladeb tohoto kotoučku se nese převážně v intencích technicky pojatého blacku s nemalým počtem výletů do deathových luhů a hájů. Mezi vysokorychlostní sypačky jsou umě vkomponovány pomalejší pasáže, přičemž by jste hluchá a nudná místa hledali jen velmi stěží. Zvuk kytar je výtečný a na mě osobně působí spíše deathovým dojmem, což razanci a údernosti muziky Sacrist slouží nesmírně k dobru. Věru, za takovýto sound by se nemusela stydět leckterá deathová úderka. Pochopitelně, že ani v produkci těchto moraváků nechybí obohacení v podobě kláves, kteréžto se ku prospěchu věci nesnaží za každou cenu působit dominantně. Právě naopak jejich přínos spočívá hlavně v podbarvení nálad jednotlivých skladeb. Velice oceňuji nevtíravost a vkusnost klávesových partů a jejichž místy velmi chladné až mrazivé vyznění. Sacrist se prostě nesnaží být podbíziví za každou cenu. Vybrali si vlastní formu hudebního vyjádření. Formu, ve které velice umě kombinují metalovou údernost s jemnou, místy až nenápadnou melodikou. Příjemným soustíčkem jsou i Petrovy vokály balancující někde na pomezí blacku a deathu. Prostě celá nahrávka, ačkoliv se jedná o debut, na mě působí nesmírně vyzrálým a vyváženým dojmem, což dává zapravdu všem názorům tvrdícím, že kapela by měla vydat plnohodnotnou desku, až na to bude skutečně mít. A Sacrist na to zatraceně mají!
Trošičku zamrzí jedině rytmika, kterážto obstaraná automatem působí v některých momentech sterilně a uměle, což je zřejmě problém všech nahrávek s použitým bicím automatem.
Sacrist se tedy dopracovali ke své, nutno říci, že naprosto zasloužené, debutní desce, jejíž obsah lze s čistým svědomím doporučit všem, kteří nehledají v muzice pouze pózu a silácká gesta plné stupidních keců, nýbrž pořádnou porci kvalitní muzičky od kvalitních muzikantů. Na tento materiál se dívám hlavně jako na veliký přínos do budoucna a věřím, že se od Sacrist někdy dočkáme ještě nejednoho příjemného překvapení a taktéž věřím, že další desku už nabouchá bicmen z masa a kostí ...
7,5 / 10
1. Damned Empire Symphony
2. Infected Inside
3. Faceless
4. Absurdity
5. Infermezzo
6. Sacrilegious Obsession
7. Gallery of Shadows
8. Apocalypse
Symphonies of Ancient Empires (2002)
Sacrilegious Obsession (promo CD) (2001)
Unholy Voices (demo CD) (2000)
Eternal Darkness (demo) (1999)
Velmi zajímavé, příklad toho že i dnes jde hrát BM originálně, a navíc z naši vlasti
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.